Άλλες δραστηριότητες

Άσκηση σεισμού

Δημοσιεύτηκε στις Παρασκευή, 08 Δεκεμβρίου 2017

Σήμερα Παρασκευή 24 Νοεμβρίου 2017 στο 3ο Δημοτικό Σχολείο Προσοτσάνης πραγματοποιήθηκε άσκηση έκτακτης ανάγκης – σεισμού. Οι μαθητές με το πρώτο χτύπημα του κουδουνιού μέσα στην τάξη τους ακολούθησαν τις οδηγίες των δασκάλων τους. Με το δεύτερο χτύπημα του κουδουνιού εκκένωσαν τις αίθουσες και το σχολείο διατηρώντας τις γραμμές. Όλες οι τάξεις οδηγήθηκαν στο κέντρο του γηπέδου Χάντμπολ όπου έγινε και η καταμέτρησή των μαθητών. Οι δάσκαλοι ταυτόχρονα πήραν τα πανωφόρια των παιδιών, το μαθητολόγιο, τον φακό, τον τηλεβόα, τη σφυρίχτρα και το κουτί πρώτων βοηθειών.

Σχηματοποιήματα!

Δημοσιεύτηκε στις Δευτέρα, 08 Ιουνίου 2015

Σήμερα στο μάθημα της Γλώσσας διαβάσαμε και μιλήσαμε για τα σχηματοποιήματα. Είναι ποιήματα στα οποία οι λέξεις είναι γραμμένες, ώστε να σχηματίζουν το θέμα του ποιήματος. Διαβάζονται με πολλούς και διαφορετικούς τρόπους. Στη συνέχεια, οι μαθητές της Γ΄ τάξης έγιναν μικροί ποιητές. Έγραψαν και ζωγράφισαν τα δικά τους σχηματοποιήματα.

Σχολικό έτος: 2014-2015

Οι μαθητές και η δασκάλα της Γ΄ τάξης, Μαρία Πουρνάρκα.

Με τον παππού και τη γιαγιά στην Α΄ τάξη!!

Δημοσιεύτηκε στις Δευτέρα, 08 Ιουνίου 2015

Την Παρασκευή 28 Νοεμβρίου 2014 επισκέφτηκαν την τάξη μας οι παππούδες και οι γιαγιάδες μας για να τη  γνωρίσουν και να μας μιλήσουν για τα δικά τους σχολικά χρόνια.  Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια του μαθήματος της Μελέτης Περιβάλλοντος. Μας μίλησαν για τα δικά τους μαθητικά χρόνια και τους κεράσαμε διάφορα εδέσματα που ετοίμασαν κάποιες μανούλες και γιαγιάδες. Τραγουδήσαμε και χορέψαμε όλοι μαζί και τους δώσαμε μια κάρτα καρδούλα που φτιάξαμε για αυτούς. Τους απονείμαμε το δίπλωμα καλύτερου παππού και γιαγιάς και τους χαρίσαμε και ένα μπρελόκ. Ήταν μια ξεχωριστή μέρα γιατί βρεθήκαμε στα ίδια θρανία παππούδες και εγγόνια!!!

Οι μαθητές της Α΄ τάξης και η δασκάλα τους Ζωή Μαλλιαρίδου

Επίσκεψη πυροσβέστη στην Α΄ τάξη

Δημοσιεύτηκε στις Δευτέρα, 08 Ιουνίου 2015

Τη  Δευτέρα, 10 Νοεμβρίου 2014, επισκέφτηκε την τάξη μας ο κύριος Γ. Αραμπατζής, πυροσβέστης. Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε μετά από πρόσκλησή μας στα πλαίσια του μαθήματος της Μελέτης Περιβάλλοντος. Μας  μίλησε για το επάγγελμά του,  τις δυσκολίες που αντιμετωπίζει και την αναγκαιότητα του.  Απάντησε στις ερωτήσεις που είχαμε ετοιμάσει. Ήταν μια ενδιαφέρουσα επίσκεψη!

Οι μαθητές της Α΄τάξης