Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

Δημοσιεύτηκε στις Τρίτη, 20 Δεκεμβρίου 2016

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα των ΑμεΑ πραγματοποιήθηκαν την Δευτέρα 5 Δεκεμβρίου 2016 στο 3ο ΔΣ Προσοτσάνης εκδηλώσεις από όλους τους εκπαιδευτικούς του σχολείου.

Παγκόσμια ημέρα ΑμεΑ

Ημέρα θεάτρου

Δημοσιεύτηκε στις Κυριακή, 31 Μαΐου 2015

Ο δάσκαλος Εμμανουήλ Παπαεμμανουήλ και οι μαθητές της Δ΄τάξης με αφορμή την παγκόσμια Ημέρα Θεάτρου παρουσίασαν την παράσταση "Η Κοκκινοσκουφίτσα και ο καλός λύκος".

21η Μαρτίου: Παγκόσμια Ημέρα κατά του Ρατσισμού

Δημοσιεύτηκε στις Κυριακή, 31 Μαΐου 2015

Η 21η Μαρτίου έχει καθιερωθεί ως Παγκόσμια Ημέρα κατά του Ρατσισμού. Στα πλαίσια ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης των μαθητών για τις μορφές και τα είδη ρατσισμού, οι εκπαιδευτικοί της Τάξης Υποδοχής και του Τμήματος Ένταξης σε συνεργασία με όλους τους εκπαιδευτικούς των τάξεων πραγματοποίησαν δράσεις με σκοπό τη γνωριμία, την πρόληψη και την εξάλειψη του φαινομένου. Η ανάγνωση παραμυθιών και δημιουργία κόμικ με θέμα τη διαφορετικότητα, προβολή βίντεο κατά του ρατσισμού, ανάγνωση κοινωνικών ιστοριών και συζήτηση, κατασκευές, βιωματικά παιχνίδια για το σεβασμό και την αποδοχή του ?διαφορετικού? είναι μερικές από τις δράσεις που πραγματοποιήθηκαν.

Στα πλαίσια του θέματος επισκέφθηκαν το σχολείο δύο ψυχολόγοι του Κέντρου Πρόληψης Εξαρτήσεων και Προαγωγής Ψυχοκοινωνικής Υγείας «Δράση» και εκπρόσωποι του Συλλόγου ΑμΕΑ της Δράμας.