Δημιουργίες του Τμήματος Ένταξης 2016-17

Κατηγορία: Εργασίες μαθητών Δημοσιεύθηκε : Τρίτη, 20 Ιουνίου 2017

Η Εικονογραφική Μέθοδος

Η εικονογραφική μέθοδος στηρίζεται στη διδασκαλία της ορθογραφίας μέσω της δημιουργίας εικονογραφημάτων.

ž  Οι εικόνες ? εικονογραφήματα αντικαθιστούν τα «δύσκολα» γράμματα της κάθε λέξης.

Λέγοντας «δύσκολα» γράμματα εννοούμε τα η, υ, ει, οι, αι, αυ, ευ, ω και όλα τα σύμφωνα που γράφονται διπλά μέσα σε μία λέξη (π.χ:ββ, γγ, κκ, λλ, μμ, νν, ππ, ρρ, σσ,) και δεν βασίζονται σε στους άλλους κανόνες ορθογραφίας που ήδη γνωρίζουν και εφαρμόζουν οι μαθητές. Καλύπτοντας στη συνέχεια και άλλες λέξεις στην ίδια ??οικογένεια των λέξεων??.

(Βασισμένη στην εικονογραφημένη Μέθοδος Μαυρομάτη: Ονομάστηκε από την ίδια την κ. Μαυρομάτη Δώρα «Εικονογραφική», και είναι αποτέλεσμα αποκλειστικά δικής της έμπνευσης.)

•  1
  •  10