Η τσάντα στο σχολείο

Δημοσιεύτηκε στις Τετάρτη, 10 Ιανουαρίου 2018

Προσοτσάνη, 10 Ιανουαρίου 2018
Αγαπητοί γονείς

Το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων στο πλαίσιο αναβάθμισης της σχολικής ζωής υλοποιεί από τον Ιανουάριο του 2018, τουλάχιστον για ένα σαββατοκύριακο τον μήνα, τη δράση «Η τσάντα στο σχολείο». Δηλαδή, η τσάντα των μαθητών παραμένει την Παρασκευή, πριν από το σαββατοκύριακο που έχει αποφασιστεί από τον Σύλλογο Διδασκόντων του σχολείου, έως και τη Δευτέρα στο σχολείο. Οι μαθητές τη συγκεκριμένη Δευτέρα θα προσέλθουν στο σχολείο χωρίς τσάντες. Σκοπός της δράσης είναι αυξήσει τον ελεύθερο χρόνο των παιδιών για δημιουργική επαφή και επικοινωνία με τους γονείς τους και να συμβάλλει στην ψυχοκινητική, συναισθηματική και κοινωνική ανάπτυξή τους.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων του 3ου Δημοτικού Σχολείου Προσοτσάνης ομόφωνα αποφάσισε να εφαρμόσει τη δράση ένα Σαββατοκύριακο τον μήνα από τον Ιανουάριο έως και τον Ιούνιο του 2018. Οι εκπαιδευτικοί του σχολείου, πριν την έναρξη της δράσης, θα ενημερώσουν τους μαθητές για τις ενδεχόμενες μεταβολές που θα προκύψουν στη σχολική ζωή. Στον παρακάτω πίνακα αναφέρονται τα σαββατοκύριακα που θα εφαρμοστεί η δράση στο σχολείο μας σύμφωνα με την 10η Πράξη του Συλλόγου Διδασκόντων του 3ου ΔΣ Προσοτσάνης.

Η τσάντα στο σχολείο

ΜΗΝΕΣ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ

ΔΕΥΤΕΡΑ

ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΣ

ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ

ΜΑΡΤΙΟΣ

ΑΠΡΙΛΙΟΣ

30-Μαρ

διακοπές Πάσχα

ΜΑΪΟΣ

ΙΟΥΝΙΟΣ

Η Διευθύντρια του σχολείου

Ευφροσύνη Χαραλαμπίδου

Η εγκύκλιος

Εγγραφές στην Α΄ τάξη του Δημοτικού Σχολείου για το σχολικό έτος 2017-2018

Δημοσιεύτηκε στις Τετάρτη, 26 Απριλίου 2017

Οι εγγραφές στην Α΄ τάξη του Δημοτικού Σχολείου για το σχολικό έτος 2017-2018 θα ξεκινήσουν στις 2 και θα ολοκληρωθούν στις 19 Μαΐου 2017.

Από τη Διεύθυνση του 3ου ΔΣ Προσοτσάνης

τηλ. επικοινωνίας: 2522021115

Οδηγίες εγγραφής

Κλειστά σχολεία λόγω κακοκαιρίας

Δημοσιεύτηκε στις Κυριακή, 08 Ιανουαρίου 2017

Κλειστά λόγω ψύχους όλα τα σχολεία της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης του νομού Δράμας, Δευτέρα 9, Τρίτη 10, Τετάρτη 11, Πέμπτη 12 και Παρασκευή 13 Ιανουαρίου 2017.

Πληροφορίες στην ιστοσελίδα της:

Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δράμας

Αποχιονισμός των εισόδων του 3ου ΔΣ Προσοτσάνης

Δημοσιεύτηκε στις Κυριακή, 15 Ιανουαρίου 2017

Αποχιονισμός των εισόδων του 3ου Δημοτικού Σχολείου Προσοτσάνης.

Πληροφορίες για τη λειτουργία των σχολείων στην ιστοσελίδα της Διεύθυνσης Π.Ε. Δράμας.

Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση Δράμας

Έρανος αγάπης 2016

Δημοσιεύτηκε στις Τρίτη, 20 Δεκεμβρίου 2016

Οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί του 3ου ΔΣ Προσοτσάνης συμμετέχουν στη δράση που συνδιοργανώνει η κοινωνική υπηρεσία του Δήμου Προσοτσάνης και ο σύλλογος κοινωνικής αλληλεγγύης " Η Εστία".

Τρόφιμα, χαρτικά και απορρυπαντικά προσφέρθηκαν στις 16 Δεκεμβρίου 2016 με αγάπη από τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς του σχολείου σε οικογένειες του Δήμου Προσοτσάνης για τις Άγιες μέρες των Χριστουγέννων.

• 1a