Ποδηλατοβόλτα στην Προσοτσάνη

Δημοσιεύτηκε στις Δευτέρα, 18 Μαΐου 2015

Ποδηλατοβόλτα με τα παιδιά της Δ? τάξης του 3ου Δημοτικού σχολείου Προσοτσάνης στα πλαίσια του προγράμματος Κυκλοφοριακής Αγωγής «Ο δρόμος και εγώ». Γνωρίσαμε τους δρόμους, τις διασταυρώσεις και την οδική σήμανση της Προσοτσάνης, επισκεφθήκαμε τα άλλα δύο Δημοτικά σχολεία και το Γυμνάσιο. Τα παιδιά γνώρισαν τη σωστή Κυκλοφοριακή Αγωγή με το ποδήλατό τους στην πράξη και ενθουσιάστηκαν.

Εγκαίνια χώρου στάθμευσης ποδηλάτων

Δημοσιεύτηκε στις Δευτέρα, 18 Μαΐου 2015

Στα πλαίσια του προγράμματος Κυκλοφοριακής Αγωγής με θέμα «Κυκλοφορώ ακίνδυνα με το ποδήλατο», πραγματοποιήθηκαν τα εγκαίνια της ράμπας ποδηλάτων στο 3ο Δημοτικό σχολείο Προσοτσάνης με την παρουσία του Δημάρχου και του Διευθυντή του Αστυνομικού Τμήματος Προσοτσάνης. Η χρήση του χώρου στάθμευσης αποτέλεσε σημαντικό κίνητρο για την προσέλευση των μαθητών στο σχολείο με το ποδήλατο.

1η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Δημοσιεύτηκε στις Παρασκευή, 15 Μαΐου 2015

Την πρώτη Δευτέρα του Οκτώβρη του 2015 πραγματοποιήθηκε η 1η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού με τη συμμετοχή των μαθητών όλων των τάξεων. Όλοι οι μαθητές ανεξαρτήτου κινητικής ικανότητας συμμετείχαν τόσο στην οργάνωση της ημέρας όσο και στις δραστηριότητες με αθλοπαιδιές, παραδοσιακά παιχνίδια, αθλητικές δραστηριότητες με θεματικό άξονα «Ρατσισμός και Διαφορετικότητα, όλοι διαφορετικοί όλοι ίσοι».

Αθλητικές εκδηλώσεις λήξης σχολικού έτους

Δημοσιεύτηκε στις Δευτέρα, 18 Μαΐου 2015

Οι αθλητικές εκδηλώσεις του 3ου Δημοτικού σχολείου Προσοτσάνης πραγματοποιούνται σε απογευματινή εκδήλωση κατά τη λήξη του σχολικού έτους και συμμετέχουν οι μαθητές όλων των τάξεων. Σκυταλοδρομίες με διάφορες μορφές και παραλλαγές, ενόργανη γυμναστική, χορευτικά με χορογραφίες των παιδιών των μεγάλων τάξεων είναι κάποιες από τις αθλητικές δραστηριότητες που παρουσιάζονται στους γονείς και κηδεμόνες των παιδιών. Ακολουθεί η εκδήλωση που διοργανώνει ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων και συμμετέχουν γονείς, κηδεμόνες, εκπαιδευτικοί, μαθητές, συγγενείς και φίλοι.