Το 3ο ΔΣ Προσοτσάνης στις εκδηλώσεις Γαλλοφωνίας 2018

Δημοσιεύτηκε στις Δευτέρα, 23 Απριλίου 2018

H Ελλάδα είναι μέλος του Διεθνούς Οργανισμού Γαλλοφωνίας (O.I.F.) από το 2004. Για το λόγο αυτό κάθε χρόνο πραγματοποιούνται εκδηλώσεις στις οποίες συμμετέχουν μαθητές από διάφορα σχολεία με θέμα τη Γαλλοφωνία.

Στη Δράμα, οι εκδηλώσεις πραγματοποιήθηκαν σε συνεργασία με το Γαλλικό Ινστιτούτο Θεσσαλονίκης, τον Πολιτιστικό Οργανισμό Δήμου Δράμας και τις Δ/νσεις Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπ/σης Δράμας. Το αφιέρωμα στη Γαλλοφωνία 2018 πραγματοποιήθηκε στις 30 Μαρτίου 2018 στη Μεγάλη Αίθουσα του Δημοτικού Ωδείου Δράμας.

Το 3ο Δ.Σ. Προσοτσάνης συμμετείχε στην εκδήλωση με τις μαθήτριες:

Καμπουράκη Αναστασία

Τσακυρίδου Γεωργία

Σαρίδου Λυδία

Συμιρδάνη Μαρία

Οι μαθήτριες απήγγειλλαν τους στίχους από το τραγούδι ‘’Francophonie’’ (Γαλλοφωνία).

Οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης στο e-twinning με το project «Peace»

Δημοσιεύτηκε στις Πέμπτη, 22 Μαρτίου 2018

«PEACE»

Peaceful Empathetic Affectionate Conscious Etwinners

Κατά το σχολικό έτος 2017-2018 η Στ΄ τάξη συμμετείχε στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα e-twinning με το project«Peace» το οποίο διήρκησε από τον Σεπτέμβριο του 2017 μέχρι τον Μάρτιο του 2018.

Η δασκάλα της τάξης Βασιλειάδου Σταυρούλα

Το σχέδιο εργασίας

TEACHERS4EUROPE: «Euro?Dance!»

Δημοσιεύτηκε στις Δευτέρα, 15 Μαΐου 2017

Ευρωπαϊκό εκπαιδευτικό πρόγραμμα που υλοποιήθηκε από την Ε΄ τάξη του 3ου ΔΣ Προσοτσάνης και τη δασκάλα Βασιλειάδου Σταυρούλα το σχολικό έτος 2016-2017.

«Η πιο αληθινή έκφραση των ανθρώπων είναι μέσω του χορού τους και της μουσικής τους».

Τα παιδιά χορεύουν ...

• f1