Ανακοίνωση για τις εγγραφές μαθητών στην Α΄ Τάξη του 3ου Δημοτικού Σχολείου Προσοτσάνης για το Σχολικό Έτος 2024-25

Κατηγορία: Ανακοινώσεις - Ενημερώσεις Δημοσιεύθηκε : Παρασκευή, 01 Μαρτίου 2024

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες που έχετε παιδιά τα οποία βρίσκονται στην κατάλληλη ηλικία για να εγγραφούν στην Α΄ τάξη του Δημοτικού Σχολείου, σας ενημερώνουμε ότι …

Α) Οι εγγραφές στην Α΄ τάξη των Δημοτικών Σχολείων για το επόμενο σχολικό έτος 2024-25 θα πραγματοποιηθούν από την Παρασκευή 01/03/2024 έως το αργότερο και την Τετάρτη 20/03/24.

Β) Στην Α΄ τάξη των Δημοτικών Σχολείων εγγράφονται υποχρεωτικά οι μαθητές που γεννήθηκαν από 01/01/2018 έως και 31/12/2018.

Γ)  Για την εγγραφή του παιδιού τους οι γονείς μπορούν και πρέπει να επισκέπτονται το σχολείο μας κατά τις εργάσιμες ημέρες από τις 8:15 έως τις 13:00.

Δ) Τα απαραίτητα δικαιολογητικά για την εγγραφή ενός παιδιού στην Α΄ τάξη του Σχολείου μας είναι τα εξής:

ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΓΕΝΝΗΣΗΣ  ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ.

ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΥΓΕΙΑΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ (Β.Υ.Π.). Στο βιβλιάριο πρέπει να φαίνεται ότι έγιναν όλα τα προβλεπόμενα εμβόλια.

ΑΤΟΜΙΚΟ ΔΕΛΤΙΟ ΥΓΕΙΑΣ ΜΑΘΗΤΗ (Α.Δ.Υ.Μ.). Το έντυπο αυτό χορηγείται από τον Διευθυντή στους γονείς κατά την επίσκεψή τους ώστε αυτοί  να επισκεφθούν παιδίατρο του δημόσιου συστήματος υγείας (π.χ. Κέντρο Υγείας, εξωτερικό ιατρείο δημόσιου Νοσοκομείου) ή ιδιώτη ιατρό, ο οποίος θα εξετάσει το παιδί και θα συμπληρώσει το έντυπο βεβαιώνοντας σχετικά για την κατάσταση της υγείας του. Το έντυπο είναι απαραίτητο για τη συμμετοχή του μαθητή στο μάθημα της Φυσικής Αγωγής και σε άλλες σχολικές δραστηριότητες.

ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗΣ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΤΟΥ ΜΑΘΗΤΗ. Το αποδεικτικό μπορεί να είναι π.χ. ένας λογαριασμός ΔΕΗ ή ύδρευσης ή σταθερού τηλεφώνου ή η πρώτη σελίδα φορολογικής δήλωσης ή ένα μισθωτήριο συμβόλαιο κατοικίας με συμβαλλόμενο κάποιον από τους γονείς ή τον ορισμένο ως κηδεμόνα παραλαβής του παιδιού.

ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΦΟΙΤΗΣΗΣ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΥ.  Το Νηπιαγωγείο στο οποίο φοιτά τώρα το παιδί, δίνει τη «Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου».

ΑΙΤΗΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ/ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ.  Συμπληρώνεται στο σχολείο (αριθμός ταυτότητας γονέων,  ΑΜΚΑ, ΑΦΜ, διεύθυνση κ.τ.λ.).

ΑΙΤΗΣΗ/ΔΗΛΩΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΕ ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΠΡΩΙΝΗ ΖΩΝΗ ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗΣ.  Συμπληρώνεται στο σχολείο.

ΕΧΕΤΕ, ΕΠΙΣΗΣ, ΥΠ΄ ΟΨΙΝ ΣΑΣ:

- Στην Α΄ τάξη του σχολείου μας μπορούν να εγγραφούν μαθητές/τριες των οποίων οι οικογένειές τους κατοικούν στην περιοχή της κωμόπολης της Προσοτσάνης που ορίζεται επί του χάρτη αριστερά και προς το 3ο Δ.Σ. Προσοτσάνης των οδών Φιλίππου – Φιλικής Εταιρείας - Χρήστου Σάκαρη (ταυτόσημη με την περιοχή εγγραφών του 1ου Νηπιαγωγείου Προσοτσάνης κατά τα τελευταία χρόνια) καθώς και στις Τοπικές Κοινότητες Κοκκινογείων, Γραμμένης, Αγγίτη και Πηγών (σχετ. η υπ΄αριθμ 775/23-2-2023 εγκύκλιος της Δ/νσης Π/Ε Δράμας).