"You And Me Are Different But We Are All Same"

Κατηγορία: Uncategorised Δημοσιεύθηκε : Τρίτη, 04 Φεβρουαρίου 2020

You And Me Are Different But We Are All Same

Στο σχολείο μας η ΣΤ τάξη με τη δασκάλα της κ. Βασιλειάδου Σταυρούλα παίρνει μέρος στο Ε-Τwinning με το έργο  "You And Me Are Different But We Are All Same".

Στόχος του προγράμματος είναι οι μαθητές να μάθουν τον πολιτισμό του τόπου όπου ζουν, να αναγνωρίσουν διαφορετικούς πολιτισμούς, να τους σέβονται και να συνειδητοποιήσουν ότι οι πολιτισμικές διαφορές είναι φυσιολογικές και ότι οι κοινές πολιτιστικές αξίες μπορούν να συνδυαστούν. Η γνώση ξένων γλωσσών θα βελτιωθεί και θα μάθουν να χρησιμοποιούν διαφορετικά εργαλεία we2.0 χρησιμοποιώντας την τεχνολογία για εκπαιδευτικούς σκοπούς. Θα εργαστούν από κοινού, θα αναζητήσουν πληροφορίες, θα εκφραστούν, θα θέσουν ερωτήσεις, θα είναι παραγωγικοί και θα επικοινωνήσουν με μαθητές από τα σχολεία που εμπλέκονται στο έργο. Οι μαθητές θα είναι συνειδητά άτομα και θα χρησιμοποιήσουν τις προσδοκίες στην καθημερινότητά τους. Θα προσελκύσουν τα μαθήματά τους πιο ενεργά, θα αναπτύξουν την κοινωνική και ακαδημαϊκή τους επιτυχία και θα συμβάλουν στην παγκόσμια ειρήνη.

Το έργο άρχισε τον Σεπτέμβριο του 2019 και θα ολοκληρωθεί τον Ιούνιο του 2020 με την αξιολόγησή του. Οι δράσεις μας είναι ποικίλες και διαφορετικές κάθε μήνα. Με την ολοκλήρωση του έργου θα αναρτηθούν και οι υπόλοιπες δημιουργίες των μαθητών. Κάποιες από αυτές παρουσιάζονται παρακάτω.