Ατομικό Σχολικό Πρωτάθλημα Σκάκι 2023

Κατηγορία: Βραβεύσεις/Διακρίσεις Δημοσιεύθηκε : Σάββατο, 18 Μαρτίου 2023

Διεξήχθη την Κυριακή 12 Μαρτίου 2023 το Ατομικό Σχολικό Πρωτάθλημα Σκάκι 2023 του νομού Δράμας.

Τους αγώνες που πραγματοποιήθηκαν στο Μουσικό Σχολείο Δράμας - την ανέλαβε ο Σκακιστικός Όμιλος Δράμας και η Ένωση Σκακιστών Δράμας που μαζί με τα παιδιά αλλά και τους γονείς τους ετοίμασαν τον αγωνιστικό χώρο για να υποδεχτούν τα παιδιά από όλα τα σχολεία του Νομού Δράμας. Συμμετείχαν 82 παιδιά όλων των ηλικιών, από νηπιαγωγείο μέχρι και Λύκειο. Στο αγωνιστικό κομμάτι, διεξήχθησαν 5 διαφορετικά τουρνουά με ελβετικό σύστημα 5 γύρων  ανάλογα με τη σχολική τάξη των μαθητών, από τα Νήπια μέχρι και την ενιαία κατηγορία του Λυκείου. Οι νικητές της κάθε τάξη θα συνεχίσουν στην επόμενη φάση που είναι το Περιφερειακό Σχολικό πρωτάθλημα σκάκι που θα διεξαχθεί στις 2 Απριλίου 2023 στην πόλη της Κομοτηνής.

Οι εκπαιδευτικοί του Σχολείου συγχαίρουμε τον μαθητή της Ε΄ τάξης Χρήστο-Γαβριήλ Ευαγγέλου  για τη δεύτερη θέση που κατέλαβε στην κατηγορία των μαθητών της Ε΄ τάξης και του ευχόμαστε καλή πρόοδο και ακόμη μεγαλύτερες  επιτυχίες.