Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός για την Κύπρο 2022-23: To 1o βραβείο στην κατηγορία "Τρισδιάστατες κατασκευές" στο σχολείο μας!

Κατηγορία: Βραβεύσεις/Διακρίσεις Δημοσιεύθηκε : Τρίτη, 04 Απριλίου 2023

"Κύπρος σημαίνει"....

Για μια ακόμη φορά το 3ο Δημοτικό Σχολείο Προσοτσάνης κερδίζει το 1ο βραβείο  στην κατηγορία των τρισδιάστατων κατασκευών στον 9ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό "Κύπρος, Ελλάδα, Ομογένεια: εκπαιδευτικές γέφυρες" 2022-23!!

Οι μαθητές και οι μαθήτριές μας της Α΄ τάξης σε συνεργασία με εκείνους/ες της ΣΤ2 τάξης και με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών μας κ.κ. Σταυρούλας Βασιλειάδου και Στέλλας Ψωμά, αντίστοιχα) κατάφεραν να ξεχωρίσουν με την ιδιαίτερη δημιουργία τους, σε έναν ευγενή στίβο άμιλλας και δημιουργικότητας, στον οποίο συμμετείχαν 259 σχολεία και 13000 μαθητές/τριες με 1359 δημιουργίες τους σε διάφορες κατηγορίες.

Δημιουργίες που προάγουν και αναδεικνύουν το παρόν, το παρελθόν και το μέλλον της Μεγαλονήσου και "κρατούν ζωντανό" το αίτημα για την επανένωση, επιτέλους, κάποια στιγμή, του νησιού και την απελευθέρωσή του από τα κατοχικά στρατεύματα.

Στο σχολείο μας συνηθίζουμε να λέμε συχνά: "Αξία έχει το ταξίδι και όχι ο προορισμός".

Ωστόσο και αυτός ο τελευταίος είναι από μόνος του μία αξιοζήλευτη εμπειρία όταν παίρνει τη μορφή της αναγνώρισης για την προσπάθεια που καταβλήθηκε.