BRAVO SCHOOLS 2023

Κατηγορία: Βραβεύσεις/Διακρίσεις Δημοσιεύθηκε : Δευτέρα, 09 Οκτωβρίου 2023

Το σχολείο μας, το 3ο Δημοτικό Σχολείο Προσοτσάνης συμμετείχε στο #BravoSchools 2023 και την Εβδομάδα Βιώσιμης Ανάπτυξης #BravoSustainabilityWeek. Όλοι μαζί, το σχολείο μας και οι μαθητές μας, γινόμαστε Πρεσβευτές των 17 Παγκόσμιων Στόχων, διαδίδοντας στην τοπική κοινωνία τα μηνύματα για τη Δημιουργία ενός Καλύτερου Κόσμου! @qualitynetfoundation

Και φέτος το Bravo Schools 2023 ο Πανελλήνιος Σχολικός Διαγωνισμός για τους 17 Παγκόσμιους Στόχους Βιώσιμης Ανάπτυξης ολοκληρώθηκε με πολύ μεγάλη επιτυχία.

412 σχολεία με 620 συμμετοχές σε εφαρμοσμένα σενάρια/καινοτόμα προγράμματα, μαθητικές δημιουργίες και δράσεις συνεργασίας, από 28.549  μαθητές, ενώ 48.000 ενεργοί πολίτες ανταποκρίθηκαν στα μηνύματα των παιδιών και συμμετείχαν στην ανοιχτή ψηφοφορία των κατατιθέμενων εργασιών.

Tο Σχολείο μας, συμμετείχε και φέτος στο BravoSchools 2023 και στην Εβδομάδα Βιώσιμης Ανάπτυξης Bravo Sustainability Week.Οι 18 μαθητές της Α΄ τάξης κατασκεύασαν ένα επιτραπέζιο παιχνίδι που έχει τίτλο eco-ήρωας. Αποτελείται από 100 κουτάκια από τα οποία κάποια είναι κόκκινα και κάποια πράσινα. Στα κόκκινα, αντιστοιχούν ερωτήσεις-δραστηριότητες που βλάπτουν το περιβάλλον, ενώ στα πράσινα, υπάρχουν θετικά μηνύματα για την προστασία και αειφορία του περιβάλλοντος.Αν ρίξεις το ζάρι και βρεθείς σε κόκκινο αριθμό,τότε γυρίζεις πίσω τόσες θέσεις,όσες γράφει η καρτέλα που αντιστοιχεί στον συγκεκριμένο αριθμό.Αν όμως βρεθείς σε πράσινο αριθμό, προχωράς μπροστά τόσες θέσεις όσες γράφει η καρτέλα.

Όποιος παίκτης καταφέρει να φτάσει πρώτος στο τελευταίο κουτάκι,δηλαδή στον αριθμό 100, γίνεται ένας eco-ήρωας.

Η συμμετοχή του σχολείου μας στο Bravo Schools 2023 μας εντάσσει στο διεθνές σχολικό δίκτυο του World’s Largest Lesson και στο Δίκτυο Σχολείων Πρεσβευτών για τους 17 Παγκόσμιους Στόχους in Αction SDGs Schools Club.

Αγαπητοί μας εκπαιδευτικοί,

Μετά την επιτυχημένη ολοκλήρωση του 6ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού Bravo Schools 2023, είμαστε στην ευχάριστη θέση να κλείσουμε αυτή τη χρονιά με τη βεβαιότητα ότι η νέα γενιά, εφοδιασμένη με περισσότερη ενημέρωση, ενσυναίσθηση και δημιουργικότητα συνεχίζει να μας εμπνέει!

Θα θέλαμε να σας ευχαριστήσουμε θερμά για τη συμμετοχή σας στο Bravo Schools 2023 και να δεσμευτούμε για την συνεχή υποστήριξη της ποιοτικής εκπαίδευσης στη βιώσιμη ανάπτυξη.