Το "Πνεύμα των Χριστουγέννων" στο 3ο Δημοτικό Σχολείο Προσοτσάνης!

Κατηγορία: Πολιτιστικές δραστηριότητες Δημοσιεύθηκε : Σάββατο, 21 Δεκεμβρίου 2019

Το "Πνεύμα των Χριστουγέννων" επισκέφθηκε το 3ο Δημοτικό Σχολείο Προσοτσάνης!

"Make a Wish", "Χριστουγεννιάτικη Δωροαγορά" και "Συγκέντρωση ειδών πρώτης ανάγκης" ήταν οι 3 δραστηριότητες που κυριάρχησαν την εβδομάδα αυτή στο σχολείο μας στα πλαίσια των εορταστικών δραστηριοτήτων μας!

• 76 μαθητές μας προμηθεύθηκαν το αστέρι τους (μαζί και το βραχιολάκι τους) από την οργάνωση "Make a Wish" ("Κάνε μια Ευχή") για να βοηθήσουν παιδάκια απ' όλη την Ελλάδα να πραγματοποιήσουν τα όνειρά τους και τις πιο κρυφές επιθυμίες τους (makeawish.gr)!

• όλοι οι μαθητές και οι μαθήτριές μας με τις οικογένειές τους βοήθησαν να συγκεντρώσουμε τρόφιμα και άλλα είδη πρώτης ανάγκης για τους δοκιμαζόμενους συντοπίτες μας προκειμένου να περάσουν κι αυτοί τις γιορτές με καλύτερες συνθήκες (σε συνεργασία με το Σύλλογο Γονέων και το Δήμο Προσοτσάνης)!

• το σχολείο μας έλαμπε το βράδυ της χριστουγεννιάτικης δωροαγοράς μας από τις κατασκευές και τα χριστουγεννιάτικα στολίδια και δωράκια που έφτιαξαν με τα χεράκια τους οι ίδιοι οι μαθητές μας, από το λούνα πάρκ που έστησαν και από τα αστραφτερά χαμόγελά τους που έφταναν μέχρι τα ... αυτιά τους!

Όμως ας δούμε με τα μάτια και τα αυτιά των ίδιων των παιδιών τις δράσεις μας:

Την Τετάρτη 18 Δεκεμβρίου 2019 στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκε μια δωροαγορά στην οποία οι  τάξεις έφτιαξαν και πούλησαν πράγματα χειροποίητα. Εγώ με μία συμμαθήτριά μου ήμασταν στον πάγκο με τα ημερολόγια. Εκτός όμως από τα ημερολόγια υπήρχαν ακόμη στολίδια, μπρελόκ, ποπ-κορν, κρίκοι και ντάρτς για να παίξουμε. Περάσαμε όλοι πολύ ωραία, … ήταν τέλεια. Άννα Τ.

Στο μπαζάρ ήταν πολύ ωραία. Το πόστο μου ήταν καταπληκτικό. Στα ημερολόγια όπου και ήμουν πουλήσαμε αρκετά, αν και περίσσεψαν 6. Κάναμε 2 ειδών ημερολόγια, μικρά και μεγάλα. Αυτό άρεσε στους ανθρώπους. Ήταν ένα τέλειο μπαζάρ που δεν θα το ξεχάσω ποτέ. Φένια Μ.

Στο μπαζάρ που έγινε στο σχολείο μας, εγώ είχα την δουλειά να πουλάω τα στολίδια που φτιάξαμε όλοι μαζί. Ήταν ωραία ξύλινα στολίδια. Φέτος, όπως και κάθε χρόνο, στο μπαζάρ,  πέρασα τέλεια. Κατερίνα Σ.

Στο χριστουγεννιάτικο μπαζάρ η δουλειά μου ήταν στο νταρτς. Το ντάρτς ήταν αρκετά κουραστικό αλλά και διασκεδαστικό ταυτόχρονα. Κουραστικό γιατί τα μπαλάκια έπεφταν κι εμείς τα σηκώναμε, όμως  ήταν διασκεδαστικό όχι μόνο γι αυτούς που έπαιζαν αλλά και για εμάς που δουλεύαμε. Μου άρεσε πολύ το ντάρτς και θα το ξαναέκανα. Ευφροσύνη Σ.

Εγώ και η φίλη μου η Ευφροσύνη είχαμε αναλάβει το DartsΣτο Darts έδινες 20 λεπτά και πετούσες τα μπαλάκια μέχρι να καρφωθούν σε ένα μεγάλο ταμπλό με αριθμούς και ανάλογα όσους πόντους μάζευες, έπαιρνες και το δώρο. Νιώθω χαρούμενη και τυχερή. Χριστίνα Μ.

Στο μπαζάρ του σχολείου πήγα πρώτος από την τάξη μου. Μετά ήρθαν πολλά παιδιά από την έκτη τάξη. Αποτέλεσμα ήταν να δίνουν πολλά λεφτά και να παίζουν πολλές φορές. Έτσι σιγά σιγά τελείωσαν τα δώρα που είχαμε να δώσουμε. Νιώθω ενθουσιασμό που ήρθαν τόσα παιδιά, χαρά που πέρασα ωραία.  Μιχαήλ Σ.

Το πόστο που είχα στο μπαζάρ ήταν να είμαι στα ποπ-κορν με μια φίλη μου. Εκείνη την ημέρα ήταν πολύ ωραία, είχε πολύ κόσμο και στο δικό μας πάγκο άλλα και σε όλους τους πάγκους. Ένιωσα χαρά που είχα αυτό το πόστο και μου άρεσε πάρα πολύ.  Δέσποινα Χ.

Στην εκδήλωση της Τετάρτης στο σχολείο μας είχαμε ένα χριστουγεννιάτικο μπαζάρ στο οποίο συμμετείχε όλο το σχολείο. Η τάξη μου έκανε για το μπαζάρ ημερολόγια, μπρελόκ, παιχνίδια και ποπ-κορν. Στα ποπ-κορν ήμουν εγώ με μια συμμαθήτριά μου. Περάσαμε ωραία και διασκεδάσαμε. Άννα Φ.