Πιστοποίηση Σχολείου Ενταξιακού Αθλητισμού Unified School

Κατηγορία: Βραβεύσεις/Διακρίσεις Δημοσιεύθηκε : Κυριακή, 18 Φεβρουαρίου 2024

Το 3ο Δημοτικό Σχολείο Προσοτσάνης πιστοποιήθηκε ως Σχολείο Ενταξιακού Αθλητισμού στα πλαίσια του εκπαιδευτικού προγράμματος των Special Olympics "Παίζουμε Μαζί. Μαθαίνουμε Μαζί."

«Η συμμετοχή σας στο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα των Special Olympics "Παίζουμε Μαζί. Μαθαίνουμε Μαζί." και το συνεχές ενδιαφέρον σας μας χαροποιεί ιδιαίτερα. Συμπορευόμαστε προς την ενίσχυση της σχολικής κουλτούρας και προς τη διαμόρφωση μίας συμπεριληπτικής κοινωνίας, η οποία θα διέπεται από την αξιοπρέπεια και τον σεβασμό προς όλους, ανεξαρτήτως διαφορετικότητας. Ένα ελάχιστο δείγμα του Ευχαριστώ μας είναι η Πιστοποίηση σας ως Σχολείου Ενταξιακού Αθλητισμού

Λίγα λόγια για το Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα των Special Olympics «Παίζουμε Μαζί. Μαθαίνουμε Μαζί.»

Πρόκειται για ένα παγκόσμιο, καινοτόμο, εκπαιδευτικό και βιωματικό πρόγραμμα, το οποίο υλοποιείται από τα Special Olympics σε 22 χώρες. Στην Ελλάδα εφαρμόζεται για 6η συνεχή χρονιά με τη χορηγία του Ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος και είναι υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού. Το Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα δίνει τη δυνατότητα σε μαθητές µε και χωρίς νοητική αναπηρία και σε αθλητές των Special Olympics να συμμετέχουν ΜΑΖΙ σε αθλητικές δράσεις και αγώνες. Μέσα από αυτές τις δράσεις, όλοι οι εμπλεκόμενοι αντιλαμβανόμαστε ότι ο καθένας μας έχει δυνατότητες και δικαίωμα σε ίσες ευκαιρίες, εξελισσόμαστε σε δυναμικούς και ευαισθητοποιημένους πολίτες και συμβάλλουμε με τη σειρά μας στη δημιουργία μίας συμπεριληπτικής κοινωνίας χωρίς στερεότυπα και προκαταλήψεις. Ο ρόλος του Προγράμματος είναι διττός καθώς μέσα από τις δράσεις ωφελούνται ποικιλοτρόπως οι μαθητές με και χωρίς νοητική αναπηρία ενισχύοντας την ενταξιακή προσέγγιση της νοητικής αναπηρίας μέσω του αθλητισμού».