Εορτασμός της «9ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού & της Ευρωπαϊκής Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού 2022» στις 30/09/2022

Κατηγορία: Αθλητικές δραστηριότητες Δημοσιεύθηκε : Δευτέρα, 03 Οκτωβρίου 2022

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας προσήλθαν την Παρασκευή 30/09/2022 στο σχολείο με αθλητική ενδυμασία προκειμένου να συμμετάσχουν αποκλειστικά στις αθλητικές εκδηλώσεις που  πραγματοποιηθηκαν εντός και εκτός του σχολείου.

Διοργανώθηκαν – κατά την εισήγηση του καθ. Φ.Α. κ. Λάλα Γ. - οι εξής αθλητικές εκδηλώσεις/δραστηριότητες …

· Δρόμος Υγείας: περπάτημα για 2022 μέτρα

· «Πράσινες» αθλητικές δραστηριότητες (εξερεύνηση πράσινου χώρου και αξιοποίησή του για σωματική άσκηση)

· Διοργάνωση εσωτερικού πρωταθλήματος και αγώνων σκυταλοδρομίας, δημιουργώντας διαδρομές με εμπόδια.

· Δημιουργία θεματικής αφίσας για την ημέρα του αθλητισμού και έκθεσ;h της σε κοινό χώρο του σχολείου.

Την οργανωτική ευθύνη για τη διεξαγωγή των αθλοπαιδιών είχε ο καθ. Φ.Α. του σχολείου μας κ. Λάλας Γ. και την ευθύνη της γενικότερης επίβλεψης των μαθητών/τριών όλοι οι υπόλοιποι εκπαιδευτικοί.

Το σύνθημα που προβλήθηκε στους μαθητές/τριες ήταν «αγαπώ την άθληση – αγαπώ την υγεία μου» τόσο κατά τη διάρκεια των εκδηλώσεων όσο και κατά τις δύο προηγούμενες ημέρες με σύντομες αναφορές σε αυτό και στο νόημά του από όλες/όλους τους εκπαιδευτικούς μέσα στις τάξεις κατά τη διάρκεια των μαθημάτων.