Make-A-Wish (Κάνε-Μια-Ευχή Ελλάδος) 1ο Βραβείο Τμήμα Ένταξης

Κατηγορία: Βραβεύσεις/Διακρίσεις Δημοσιεύθηκε : Τρίτη, 30 Απριλίου 2024

Το Make-A-Wish (Κάνε-Μια-Ευχή Ελλάδος) εκπληρώνει ευχές παιδιών 3 - 18 ετών που νοσούν από πολύ σοβαρές ασθένειες. Μια ευχή δεν είναι απλά μια ευχή, αλλά πολλά παραπάνω. Είναι το φως στο σκοτάδι. Είναι o τρόπος να ξαναγίνει ένα παιδί, παιδί, ξαναβρίσκοντας την παιδικότητα και την αθωότητα που χάθηκαν βίαια λόγω της ασθένειας. Είναι το κίνητρο να συνεχίσει να αγωνίζεται και να γεμίσει ελπίδα. Είναι στήριξη για την οικογένεια που βλέπει ξανά στα μάτια του παιδιού, πηγαία, αυθεντική χαρά. Είναι αναπόσπαστο μέρος του ταξιδιού για τη θεραπεία, καθώς έρευνες καταδεικνύουν ότι τα παιδιά των οποίων οι ευχές εκπληρώνονται, μπορούν να ανακτήσουν τη σωματική και συναισθηματική τους δύναμη. Είναι η έμπρακτη απόδειξη ότι όλα είναι δυνατά. Ακόμα και το πιο μεγάλο, το πιο σπουδαίο, να γίνουν καλά!

Αγαπητοί εκπαιδευτικοί,
 Για ακόμη μία σχολική χρονιά καταφέρατε και μας γεμίσατε δύναμη και έμπνευση μέσα από τις δημιουργίες των παιδιών. Η αγάπη που δείχνετε στη δράση αυτή, τόσο εσείς με τη καθοδήγησή σας όσο και τα παιδιά με την φαντασία και την προσπάθειά τους, κάθε χρόνο μεγαλώνει όλο και περισσότερο. Σας ευχαριστούμε πολύ που μικροί και μεγάλοι «αγκαλιάζετε» τη δράση με τις συγκινητικές δημιουργίες των μαθητών σας!
 Σας υπενθυμίζουμε ότι:
Η διαδικασία αξιολόγησης των συμμετοχών γίνεται από επιτροπή. Οι κατηγορίες συμμετοχής είναι Τραγούδι, Βίντεο, Δημιουργική κατασκευή, Δημιουργική γραφή-Δοκίμιο, Σχεδίασε το Αστέρι σου. Η κάθε σχολική μονάδα που συμμετέχει συναγωνίζεται άλλες σχολικές μονάδες της ίδιας βαθμίδας. Η κάθε βαθμίδα διακρίνεται σε γενικής και ειδικής αγωγής.
Σας ευχαριστούμε πολύ για τη συμμετοχή σας στο δημιουργικό μας διαγωνισμό και ευχόμαστε σύντομα και η δική σας πιο βαθιά επιθυμία να εκπληρωθεί.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ!