Δεντρο-λιχουδιές για ζωάκια και πουλιά

Κατηγορία: Περιβαλλοντικές δραστηριότητες Δημοσιεύθηκε : Κυριακή, 24 Δεκεμβρίου 2023

Οι μαθητές του σχολείου μας θέλησαν να δώσουν ένα διαφορετικό νόημα στο γιορτινό κλίμα των ημερών και στο μήνυμα της προσφοράς που το περιβάλλει.

Ανταποκρινόμενοι στο κάλεσμα της Ελληνικής Εταιρία Προστασίας της Φύσης στο πλαίσιο του Διεθνούς Δικτύου «Μαθαίνω για τα Δάση», υλοποίησαν τη δράση «Δέντρο-λιχουδιές για ζωάκια και πουλιά».

Χρησιμοποιώντας υλικά φιλικά προς το περιβάλλον ετοίμασαν βρώσιμα στολίδια και λαχταριστές λιχουδιές για τα πουλιά και για τα ζώα του δάσους, που τον χειμώνα με το κρύο δυσκολεύονται να βρούνε την τροφή τους.

Το αποτέλεσμα ήταν όμορφες γιρλάντες από φρέσκα και αποξηραμένα φρούτα, στολίδια με σπόρους ειδικούς για πουλιά, και ξεχωριστές ταΐστρες μέσα σε πορτοκάλια.

Όλες οι τάξεις κρέμασαν τις δημιουργίες τους στα κλαδιά ενός δέντρου στην αυλή του σχολείου μας και χάρηκαν με τη χαρά των φτερωτών και όχι μόνο φίλων τους, όταν ανακάλυψαν τα ανέλπιστα δώρα τους: ένα δέντρο μέσα στον χειμώνα γεμάτο με θρεπτικές εκπλήξεις για τα ζώα και τα πουλιά!