Συμμετοχή στην εβδομάδα δράσης της ActionAid "Πορεία με Στόχο" 2019

Κατηγορία: Πολιτιστικές δραστηριότητες Δημοσιεύθηκε : Κυριακή, 12 Μαϊος 2019

Τη συμμετοχή μας στην εβδομάδα δράσης "Πορεία με στόχο" την υλοποίησαν οι μαθητές μας των τάξεών μας Β1΄ και Ε΄ με τις δασκάλες τους κ. Ψωμά Στυλιανή και κ. Βασιλειάδου Σταυρούλα την Πέμπτη 18 Απριλίου 2019. Την προσπάθειά τους επικούρησαν ο μουσικός του σχολείου μας κ. Βασιλειάδης Ευάγγελος και η δασκάλα της Τάξης Υποδοχής μας κ. Κυνατίδου Σοφία, καθώς και ως φωτογράφος η δασκάλα του Τμήματος Ένταξής μας κ. Γαζάνη Ευαγγελία.

ΣΤα πλαίσια της συμμετοχής μας κατατέθηκαν στην ΑctionAid α) 5 βίντεο μικρής διάρκειας τα οποία καταγράφουν στιγμιότυπα από το υπέροχο τραγούδι μας που το τραγουδήσαμε στο αίθριο του σχολείου μας και την πορεία μας από το σχολείο μας έως το κέντρο της Προσοτσάνης (μέσα από τα γραφικά δρομάκια της) και πάλι πίσω στο σχολείο μας (1ο-Το τραγούδι μας, 2ο-Η πορεία ξεκινά, 3ο-Μιλάμε με το Δήμαρχο Προσοτσάνης, 4ο-Η πορεία μας στην πλατεία της Προσοτσάνης και 5ο-Η πορεία μας στον ιστορικό πλάτανο της Προσοτσάνης), β) 16 φωτογραφίες από όλες τις προηγούμενες φάσεις, και γ) τους στίχους του τραγουδιού μας.

Οι δράσεις μας αναφέρονταn στον 11ο Στόχο Βιώσιμης Ανάπτυξης "Βιώσιμες Πόλεις και Κοινότητες"! Στην πορεία μας, όπως φαίνεται και σε μία από τις φωτογραφίες μας, διανύσαμε περισσότερα από 2,3 χιλιόμετρα!

H όλη διαδικασία ήταν εξαιρετικά ευχάριστη και δημιουργική για τους συμμετέχοντες μαθητές και εκπαιδευτικούς και θέλουμε να πιστεύουμε ελπιδοφόρα για το μέλλον των μαθητών μας και του τόπου μας!

3ο Δημοτικό Σχολείο Προσοτσάνης

Τάξεις Β1΄και Ε΄

Δασκάλες: Ψωμά Στυλιανή και Βασιλειάδου Σταυρούλα

Εβδομάδα δράσης Action Aid: Το τραγούδι μας