Αετοί "εν νεφέλαις" - Καθαρά Δευτέρα 2021!

Κατηγορία: Πολιτιστικές δραστηριότητες Δημοσιεύθηκε : Τετάρτη, 17 Μαρτίου 2021

"Αετό εν νεφέλαις" αποκαλούσαν οι αρχαίοι πρόγονοί μας τον πολύ ισχυρό που δεν μπορείς να τον πλησιάσεις ούτε να τον βλάψεις!

Και να και ο "αετός εν νεφέλαις" της ΣΤ' τάξης μας, φτιαγμένος δια χειρός των μαθητών και μαθητριών της και του δασκάλου τους κ. Κατσιγιάννη Χρήστου, υπερήφανος, αγέρωχος, κυρίαρχος του ουρανού, να περιγελά τη γη και τη βαρύτητά της, να χαριεντίζεται με τον αδελφό του τον άνεμο, να "κλείνει το μάτι" στα παιδιά που τον ζηλεύουν αλλά και τον θαυμάζουν ταυτόχρονα, και να κοιτά κι όλους εμάς τους υπόλοιπους συγκαταβατικά, με χαμόγελο και... κατανόηση!

Αλλά και οι μαθητές της Ε΄ τάξης μας δεν έμειναν με σταυρωμένα τα χέρια τους! Με τη δασκάλα τους κ. Ψωμά Στέλλα και με αφορμή την Καθαρά Δευτέρα αλλά και την Πανελλήνια Ημέρα Κατά της Σχολικής Βίας, έφτιαξαν το δικό τους χαρταετό. Όμως, δυστυχώς, δεν μπόρεσαν να τον πετάξουν καθώς το σχολείο μας "έκλεισε" και αρχίσαμε τα εξ αποστάσεως μαθήματά μας. Ωστόσο στη φαντασία των παιδιών μας αυτός θα πετά ψηλά στους ουρανούς, κι ας βρήκε - στην πραγματικότητα - τη θέση του ψηλά στο δυτικό αίθριό μας!