Γιορτή της Υπαπαντής - Η γιορτή της μητέρας μας και της καρδιάς μας!

Κατηγορία: Πολιτιστικές δραστηριότητες Δημοσιεύθηκε : Δευτέρα, 01 Φεβρουαρίου 2021

Στις 2 Φεβρουαρίου η Εκκλησία μας γιορτάζει τη Δεσποτική και Θεομητορική Εορτή της Υπαπαντής του Σωτήρα μας Ιησού Χριστού.

Η σκέψη των μαθητών και των μαθητριών μας της Α΄ τάξης μας δεν μπορούσε παρά να ταξιδέψει προς το σεμνό πρόσωπο της Θεοτόκου μας, της μητέρας του Χριστού και μητέρας όλων των ανθρώπων και φυσικά να ταξιδέψει και προς όλες τις μητέρες μας, αυτές που μας έφεραν στον κόσμο και μοχθούν καθημερινά για εμάς.

Εμείς τα "πρωτάκια" του 3ου Δημ. Σχολείου Προσοτσάνης με την κυρία μας Βασιλειάδου Σταυρούλα μιλήσαμε, ζωγραφίσαμε, αφιερώσαμε την ημέρα μας αυτή (Τρίτη 2 Φεβρουαρίου 2021) στις αγαπημένες μας μητέρες, προσφέροντάς τες - τι άλλο; - υπέροχα, πανέμορφα λουλούδια, αληθινά έργα τέχνης !!!

Όλα τ' άνθη, μητέρα, δεν είν' αδελφάκια;

Σε γαστρούλες και κήπους, αγρούς και ρυάκια;

Μια δροσιά, και μικρά και μεγάλα;

(Κωστής Παλαμάς)