Οδύσσεια

Κατηγορία: Πολιτιστικές δραστηριότητες Δημοσιεύθηκε : Τρίτη, 07 Φεβρουαρίου 2023

Τη Δευτέρα 6 Φεβρουαρίου, το σχολείο μας επισκέφτηκε την αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του Δήμου Προσοτσάνης όπου και παρακολούθησε την παράσταση  “Οδύσσεια” του Ομήρου από τη θεατρική ομάδα “Μικρός Βορράς”. Η “Οδύσσεια” του Ομήρου είναι το δεύτερο μεγάλο ηρωικό έπος της αρχαίας ελληνικής γραμματείας που υπήρξε και θα συνεχίσει να αποτελεί το κατ’ εξοχήν συμβολικό κείμενο για την ανθρώπινη περιπέτεια, την περιπλάνηση της ύπαρξης, τη σύνδεση με την έννοια “πατρίδα” και “νόστος”.
Μέσα από διάφορα ήδη θεάτρου, παντομίμα, ζωντανή μουσική και τραγούδι, αυτοσχεδιασμό και φυσικά διάδραση με τους μαθητές συνταξιδιώτες , ξετυλίχθηκε το μεγαλείο του κειμένου. Ο στόχος διπλός: υποστήριξη των εκπαιδευτικών στο δύσκολο έργο τους αλλά και  προσφορά μια ώρα μαγείας και σκηνικής αλήθειας.