ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ του Δ.Σ. του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων προς όλους τους γονείς & κηδεμόνες των μαθητών του σχολείου μας - Νοέμβριος 2018

Κατηγορία: Τα νέα των Γονέων Δημοσιεύθηκε : Κυριακή, 25 Νοεμβρίου 2018

Αξιότιμοι γονείς & κηδεμόνες των μαθητών του 3ου Δ.Σ. Προσοτσάνης,

Ο Σύλλογός μας, με τη δική σας συνεχή και αδιάλειπτη υποστήριξη και σε στενή συνεργασία με τη Διεύθυνση και τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας, σε πείσμα των δύσκολων κοινωνικών και οικονομικών δεδομένων των τελευταίων ετών, αγωνίζεται σε καθημερινή βάση για τη συνεχή βελτίωση της υλικοτεχνικής υποδομής του σχολείου μας, ώστε οι εκπαιδευτικές διαδικασίες που υποστηρίζουν τη μόρφωση και την κοινωνικοποίηση των παιδιών μας να λαμβάνουν χώρα υπό τις καλύτερες, κατά το δυνατόν, συνθήκες.

Ως απολογιστική ανασκόπηση, θεωρούμε ότι είναι υποχρέωσή μας να σας θυμίσουμε τις δράσεις και τις ενέργειες στις οποίες προχωρήσαμε τα τελευταία 10 χρόνια, για την ενίσχυση και τη βελτίωση του υλικοτεχνικού εξοπλισμού του σχολείου μας, από την ίδρυσή του έως και σήμερα:

·Αγορά και εγκατάσταση βιντεοπροβολέων (projectors), από έναν σε κάθε αίθουσα διδασκαλίας και έναν για τις ανάγκες των εκδηλώσεων στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων.

·Αγορά και τοποθέτηση ηχητικών συστημάτων σε κάθε αίθουσα διδασκαλίας και ενός μεγαλύτερου ηχητικού συστήματος για τις ανάγκες των ποικίλων εκδηλώσεων στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων.

·Αγορά και τοποθέτηση πινάκων ανακοινώσεων σε κάθε αίθουσα διδασκαλίας.

·Αγορά βιβλιοθηκών, μία για κάθε αίθουσα διδασκαλίας.

·Αγορά αθλητικού υλικού: μπάλες του μπάσκετ, μπασκέτες, αθλητικό υλικό για παραολυμπιακά αγωνίσματα κ.τ.λ.)

·Εξοπλισμός του εργαστηρίου Φυσικής (ογκομετρικά δοχεία, πυξίδα, δυναμό ποδηλάτου κ.τ.λ.)

·Προμήθεια μιας Υδρογείου Σφαίρας.

·Προμήθεια ενός επιδαπέδιου αριθμητηρίου για την Α΄ τάξη.

·Αγορά 3 οθονών ηλεκτρονικών υπολογιστών.

·Προμήθεια ολοκληρωμένων συστημάτων ηλεκτρονικών υπολογιστών (μονάδες, οθόνες, πληκτρολόγια κ.τ.λ.) για τις ανάγκες του Εργαστηρίου Πληροφορικής.

·Προμήθεια ειδών ένδυσης για τις ανάγκες των παρελάσεων: πουλόβερ, μπερέδες, φουλάρια) για όλους τους/τις μαθητές/τριες.

· Δημιουργία επιδαπέδιων παιχνιδιών στην αυλή του σχολείου.

·Ελαιοχρωματισμός και εξοπλισμός (βάψιμο, πίνακας ανακοινώσεων, πίνακας μαρκαδόρου, βιβλιοθήκη) της αίθουσας που φιλοξενεί την Τάξη Υποδοχής που λειτουργεί στο σχολείο μας.

·Αγορά ενός φούρνου μικροκυμάτων για τις ανάγκες του Ολοήμερου Προγράμματος του σχολείου μας.

·Προμήθεια πινάκων για τις ανάγκες της αίθουσας των Ξένων Γλωσσών

·Προμήθεια ελληνικών σημαιών για ανάρτηση στους ιστούς του αύλειου χώρου.

·Προμήθεια γραφικής ύλης.

·Αγορά τιμητικών στεφανιών που κατατίθενται σε εκδηλώσεις μνήμης στις οποίες συμμετέχει το σχολείο μας.

Σε όλα αυτά, πρέπει να προστεθούν οι δράσεις που κατά καιρούς αναλαμβάνουμε για την μόρφωση των παιδιών μας, για τη βελτίωση των μεταξύ μας σχέσεων, για την ψυχαγωγία μας, για την αναβίωση και διατήρηση εθίμων και εορτών, όπως για παράδειγμα: το ψηφιακό πλανητάριο στο σχολείο μας, προσφορά σαρακοστιανού δεκατιανού, αποκριάτικοι χοροί, εορταστικά ημερολόγια, προσφορά και κοπή βασιλόπιτας, υποστήριξη ανακύκλωσης υλικών κ.ά.

Με αίσθημα ευθύνης αλλά και πλήρους συναίσθησης των ιδιαίτερων – κυρίως οικονομικών - δυσκολιών που αντιμετωπίζουν στην συντριπτική τους πλειοψηφία τα μέλη του Συλλόγου μας και οι οικογένειές τους, σας διαβεβαιώνουμε ότι θα συνεχίσουμε να διαχειριζόμαστε με σύνεση τους πόρους που μας εμπιστεύεστε, να τιμούμε την εμπιστοσύνη που μας δείχνετε και να στεκόμαστε στο πλευρό των μαθητών και των εκπαιδευτικών του σχολείου μας με ζήλο και ευσυνειδησία. Σας καλούμε, δε, να συνεχίσετε να μας στηρίζετε με κάθε τρόπο και στις επόμενες πρωτοβουλίες που θα πάρουμε, παραμένοντας, πάντοτε, στη διάθεσή σας για οποιοδήποτε ζήτημα σας απασχολεί.

Τα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου του Συλλόγου μας

Επικοινωνία: