Χαιρετισμός προς τους γονείς & κηδεμόνες των μαθητών μας του νέου διευθυντή Χαράλαμπου Τσορτανίδη

Κατηγορία: Ανακοινώσεις - Ενημερώσεις Δημοσιεύθηκε : Τρίτη, 09 Οκτωβρίου 2018
Αγαπητοί γονείς, αγαπητοί κηδεμόνες των μαθητριών & μαθητών του σχολείου μας,

Το σχολείο μας από χθες έχει νέο Διευθυντή. Με προθυμία και αισιοδοξία ανέλαβα την ευθύνη να ηγηθώ των επόμενων βημάτων μας, μαθητών και εκπαιδευτικών, προς έναν ακόμη καλύτερο τρόπο συνύπαρξης, συνεργασίας, δράσης και μάθησης.
Οι πρώτες εντυπώσεις μου εντυπωσιακά θετικές!
Οι συνάδελφοί μου πρόθυμοι να συνεργαστούμε στενά για το καλό των μαθητών μας.
Οι μαθητές μας, με περιέργεια και εγκαρδιότητα, μου δήλωσαν, ήδη, με το βλέμμα τους και το χαμόγελό τους την πρόθεσή τους να γίνουμε ακόμη πιο υπερήφανοι για τα όσα πετυχαίνουμε καθημερινά στο σχολείο μας.
Τους ευχαριστώ όλους και ενώπιόν σας για την ανοιχτή αγκαλιά τους και την καλή τους διάθεση.
Ευχαριστώ και την προηγούμενη Διευθύντρια, την κ. Χαραλαμπίδου, για το συντονιστικό της ρόλο στο έργο που παρήχθη σ’ αυτό το σχολείο, έργο που «μιλά» στα μάτια των παιδιών και σε κάθε τετραγωνικό μέτρο του σχολείου.
Ευχαριστώ, επίσης, και τις Δημοτικές Αρχές που εργάστηκαν μέχρι και σήμερα με ζήλο και επιμονή, κόντρα στις αντιξοότητες της εποχής μας, για να μας εμπιστευθούν μια τέτοια εξαιρετική εκπαιδευτική υποδομή.
Ελπίζω και προσδοκώ ότι και η δική σας στήριξη και κατανόηση θα είναι αμέριστη και γενναιόδωρη.
Προσωπικά, θα προσπαθήσω να τιμήσω την τιμή που μου γίνεται, δίνοντας τον καλύτερο εαυτό μου για το καλό του σχολείου μας.
Ασφαλώς θα χρειαστώ ένα εύλογο μικρό χρονικό διάστημα για να προσαρμοστώ στα νέα δεδομένα της ζωής μου, για να αντιληφθώ καλύτερα την υπάρχουσα πραγματικότητα και για να επαναχαράξουμε με τους συναδέλφους μου και τους μαθητές μας το «δέον γενέσθαι» του μέλλοντός μας. Ελπίζω στην κατανόησή σας. Σύντομα θα είμαι στη διάθεσή σας για οποιοδήποτε ζήτημα σας απασχολεί και πρέπει να απασχολήσει κι εμένα.
«Η παιδεία, καθάπερ ευδαίμων χώρα, πάντα τ’ αγαθά φέρει.» Ας την υπηρετήσουμε μαζί!

Ο νέος Διευθυντής του 3ου Δημοτικού Σχολείου Προσοτσάνης

Χαράλαμπος Β. Τσορτανίδης