6 Μαρτίου 2020: To 3o Δημ. Σχολείο Προσοτσάνης γιορτάζει την Πανελλήνια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού!

Κατηγορία: Πολιτιστικές δραστηριότητες Δημοσιεύθηκε : Κυριακή, 08 Μαρτίου 2020

Πήραμε τις τσάντες μας και βουρρρρ για την αυλή μας!

Σχηματίσαμε με αυτές το σύνθημα "ΜΙΛΑ ΤΩΡΑ" και το βροντοφωνάξαμε πολλές φορές ν' ακουστεί σε όλη την περιοχή μας, σε όλη την Ελλάδα αλλά και στους ...γείτονές μας!

Ζωγραφίσαμε την αφίσα μας με το ίδιο σύνθημα σε όλες τις γλώσσες του κόσμου!

Χαμογελάσαμε πλατιά (κι ας μας λείπουν μερικά ...δόντια!) για να βγούμε όμορφες φωτογραφίες!

Μιλήσαμε για το σχολικό εκφοβισμό, απαρνηθήκαμε τη βία σε όλες τις μορφές της, δεσμευθήκαμε ότι θα λύνουμε τις διαφορές μας μόνο με το διάλογο, υποσχεθήκαμε ότι θα σεβόμαστε τη διαφορετικότητα, τις ιδιαιτερότητες, την αξία του κάθε συμμαθητή μας, του κάθε συνανθρώπου μας!

Ανοίξαμε μια μεγάλη αγκαλιά αλληλεγγύης, σεβασμού, κατανόησης, φιλίας, ευγένειας και αλληλοστήριξης!

ΟΧΙ ΣΤΗ ΒΙΑ! ΟΧΙ ΣΤΟΝ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟ!

ΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΙΡΗΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΡΜΟΝΙΚΗ ΣΥΝΥΠΑΡΞΗ ΜΑΣ!!!